Sport

Czym jest breakdance?

Czym jest breakdance?

Z dziedziną jaką jest taniec wiąże się mnóstwo zagadnień, a jednym z nich jest breakdance. Przyznać należy, iż pokaz tego tańca dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń, ponieważ od wykonujących go osób wymaga nie lada umiejętności oraz znakomitej sprawności fizycznej.

Breakdance funkcjonuje pod wieloma innymi nazwami takimi jak break, breaking, bboying czy breakdancing. Odznacza się unikatowym charakterem, a typową dla niego cechą jest spora ilości elementów siłowo-sprawnościowych. Specyficzne są również kroki takie jak m. in. footworki, toprocki czy power moresy – dlatego też omawianego tańca nie da się pomylić z żadnym innym. Stanowi on nieodłączną część m. in. kultury rapu oraz hip-hopu, a narodził się w Stanach Zjednoczonych – a konkretnie w nowojorskim Bronxie – w latach 70-tych minionego wieku. Jest zatem stosunkowo młodą odmianą tańca.

Jeżeli ktoś chce tańczyć breakdance, musi zaangażować w to mnóstwo pracy i wysiłku. Oznacza to m. in. konieczność opanowania podstawowych ruchów i figur. Ponadto tancerz musi też wykazać się kreatywnością – jest ona niezbędna do tego, by opracować cały układ. Zwłaszcza, że w breakdance nie ma jakiś ściśle obowiązujących reguł, tancerz ma bardzo duże pole do popisu.

Osoby tańczące breakdance bardzo często biorą udział w różnego kalibru zawodach. W ich ramach wykonywane są zarówno układy solowe, jak i grupowe. Standardowo towarzyszy temu muzyka funk oraz soul, aczkolwiek obecnie wcale nie jest to regułą. Ważne jest jednak to, by była to muzyka bardzo rytmiczna.

Podobne wpisy:

Previous article
Czym jest choreoterapia?
Next article
Czy każdy może nauczyć się tańczyć?
About the author
related articles