Sport

Historia siatkówki

Każda dziedzina ma swoją historię. Tak samo jest ze sportami, a przy tym i również z siatkówką. Jej pomysłodawcą był William G. Morgan. Mężczyzna na co dzień zajmował się nauką wychowania fizycznego. Jednakże to właśnie on 9 lutego 1895 roku rozegrał w swojej sali gimnastycznej pierwszy mecz piłki siatkowej. Sport nazwano wtedy Minonette.

Dopiero w 1947 roku w Paryżu powołano Międzynarodową Federację Piłki Siatkowej. Jej pierwszym prezydentem został P. Libaud. Warto zauważyć, że jego zastępcą był Zygmunt Nowak. Oprócz tego wśród założycieli tej federacji znaleźli się także przedstawiciele aż 14-u krajów – m.in. Węgier, Stanów Zjednoczonych oraz Rumuni.

W 1949 roku po raz pierwszy rozegrano Mistrzostwa Świata piłki siatkowej wśród mężczyzn. Trzy lata później do Mistrzostw podeszły także kobiety. Do Olimpiady siatkówka trafiła w 1964 roku. Stało się to w Tokio w trakcie Letnich Igrzysk Olimpijskich. Od tej pory siatkówka na dobre wkroczyła do świata sportu, a tym samym i do życia całego społeczeństwa.

Podobne wpisy:

Previous article
Trener personalny Katowice
Next article
Baseny kąpielowe
About the author
related articles