Sport

Czym jest choreoterapia?

Czym jest choreoterapia?

Jedną z form terapii przez sztukę jest choreoterapia – czyli terapia przez taniec. Kluczową w niej rolę odgrywają dwa najważniejsze elementy tańca, a mianowicie ruch oraz rytm, za pomocą których dąży się do osiągnięcia harmonii pomiędzy fizycznością a duchowością.

Choreoterapia jest traktowana jako doskonała alternatywa dla wielu innych form integracji. Głównym zadaniem, jakie ma do spełnienia, jest ułatwienie człowiekowi poznania jego własnych emocji i spojrzenia wgłęb siebie, a przy okazji również umożliwienie bardziej efektywnych kontaktów z innymi ludźmi. Należy w tym momencie pamiętać o tym, by terapii tańcem nie mylić z nauką tańca. Na kursie tańca uczestnicy uczą się określonych kroków oraz kombinacji, natomiast w choreoterapii reguły te schodzą na dalszy plan. Taniec jest w tym przypadku sposobem na uwolnienie się od codziennych trosk i stresu – każdy odreagowuje zaś po swojemu.

W trakcie terapii tańcem niezmiernie ważną rolę odgrywają zatem techniki relaksacyjne. Choreoterapia stanowi świetny przykład połączenia nauki oraz zabawy. Bardzo często jest wykorzystywana w rehabilitacji osób niepełnosprawnych, aczkolwiek pomaga również osobom sprawnym pod względem fizycznym oraz umysłowym. Uczestnik terapii jest gotów na to, by doświadczyć siebie, co w praktyce dla wielu ludzi wydaje się wręcz niewykonalną rzeczą. To w głównej mierze efekt tego, że w dzisiejszych czasach żyjemy pod ogromną presją i nie zawsze potrafimy się od niej uwolnić, nie dbając o swoje prawdziwe potrzeby, a skupiając się na spełnianiu oczekiwań stawianych przez otoczenie.

Podobne wpisy:

Previous article
Czym jest taniec bollywoodzki?
Next article
Czym jest breakdance?
About the author
related articles