Sport

Ofensywa. Co warto wiedzieć?

Ofensywa. Co warto wiedzieć?

Na ofensywę składa się szereg strategii, których celem jest przeforsowanie defensywy drużyny przeciwnej. W ciągu lat rozwoju piłki nożnej i futsalu powstało wiele schematów, które umożliwiają wykonanie skutecznego ataku. Wiele z nich jest charakterystycznych dla poszczególnych krajów, a zatem dla piłkarskich kultur. Podstawowy podział to rozróżnienie ataku pozycyjnego i kontrataku.

Atak pozycyjny polega na przygotowaniu akcji w momencie, gdy przeciwnik jest na to przygotowany. Drużyna, która posiada bardzo dobre przygotowanie techniczne długo utrzymuje się przy piłce, wymienia wiele podań i zmusza przeciwnika do biegania. W ataku pozycyjnym warto wykorzystać strzały z dystansu. Zagranie wyciągnie z przedpola bramki środkowych obrońców przeciwnika chcących zablokować uderzenie. W ten sposób zostanie rozegrana defensywa. Dzięki temu zwiększy się prawdopodobieństwo skutecznego zakończenia akcji.

Kontratak to szybki atak stosowany w przypadku przechwytu piłki. Polega na wykorzystaniu braku odpowiedniego ustawienia obrońców drużyny przeciwnej i wykonaniu szybkiej akcji. Jest stosowany przez wiele drużyn. Dośrodkowanie to sposób na stworzenie sobie okazji podbramkowej. Zawodnik wrzuca piłkę w pole karne przeciwnika z bocznego sektora boiska. Zagranie najlepiej sprawdza się w drużynach, których zawodnicy są obdarzeni precyzyjnym strzałem, wysocy i silni lub skoczni i umiejący oddać celny strzał głową.

Zagrania prostopadłe to innymi słowy piłki prostopadłe. Zagrania są skierowane prostopadle do bramki przeciwnika między zawodnikami linii obronnej. Metoda jest jedna z najbardziej skutecznych, lecz wymaga od graczy bardzo dobrego przygotowania technicznego, fantazji i wyczucia. Oszukanie obrony sprawdza się, jeżeli zawodnik jest szybki i umie uwolnić się od obrońców unikając spalonego. Oszukanie obrony polega na wstrzeleniu piłki za linię obrony przeciwnika. Inny sposób to szybkie podanie z pierwszej piłki w grze kombinacyjnej. Pozwala wymanewrować przeciwną defensywę. Długie podania polegają na tym, że zawodnik szybko kieruje piłkę długim podaniem do wysuniętego napastnika. Powinien być wysoki i silny. Posiadając takie predyspozycje może wygrać walkę o górną piłkę z obrońcami oraz zgrać ją do innych uczestników drużyny. Długie podanie to bardzo dobry sposób na szybkie przeniesienie ciężaru gry z defensywy do ofensywy. Innym rodzajem zagrania jest szybkie przejście do ataku. Polega na zastosowaniu kilku podań przy szybkim przemieszczeniu się futsalistów w kierunku bramki drużyny przeciwnej. Styl ten jest prezentowany przez drużyny, które charakteryzują się bardzo dobrym przygotowaniem fizycznym.

Podobne wpisy:

Previous article
Polki też grają
Next article
Obuwie piłkarskie. Jak wybrać?
About the author
related articles