Sport

Czym jest taniec towarzyski?

Czym jest taniec towarzyski?

Mówiąc o tańcu, często można zetknąć się z określeniem takim jak taniec towarzyski. Jest to jedna z form tańca, która posiada swoje korzenie w tańcach salonowych oraz w ludowych zabawach. Wbrew pozorom jest ona młodsza aniżeli by się mogło wydawać – uprawiać ja zaczęto na początku minionego stulecia.

Początkowo taniec towarzyski był zarezerwowany jedynie dla przedstawicieli wyższych sfer. W ogromnym stopniu do jego rozwoju przyczyniła się muzyka jazzowa, która niezwykle popularna była w latach 20-tych XX w. W tym właśnie czasie powstało mnóstwo nowych tańców, które w błyskawicznym wręcz tempie wzbudziły nie lada zainteresowanie.

W zakresie tańców towarzyskich panuje wielka różnorodność. Można tu wyróżnić trzy podstawowe kategorie, a mianowicie tańce standardowe, latynoamerykańskie oraz pozostałe. Do tych pierwszych zaliczają się m. in. walc wiedeński i angielski oraz tango, do drugich – np. samba, rumba oraz pasodoble, a do trzecich – np. charleston, twist oraz tango argentyńskie. Oczywiście pewne kategorie są dość elastyczne i do rzadkości nie należą sytuacje, gdy taniec zmienia kategorię – przykładowo pasodoble zaliczano niegdyś do tańców standardowych.

Zajmować się tańcem towarzyskim można zarówno amatorsko, jak i profesjonalnie. Jest on przedmiotem licznych turniejów o mniejszej lub większej renomie. Do najbardziej znanych tego imprez na świecie należą m. in. Blackpool Dance Festiwal, Copenhagen Open, Asian Open Festiwal, Grand Prix Rimini czy Supadance Polish Open Championships.

Podobne wpisy:

Previous article
Mity o zawodowym tańcu towarzyskim
Next article
Czym jest taniec bollywoodzki?
About the author
related articles