Sport

Koordynacja ruchowa. Jak i kiedy ją kształtować?

Koordynacja ruchowa. Jak i kiedy ją kształtować?

Futsal, podobnie jak piłka nożna stawia przed zawodnikami wiele wymogów koordynacyjnych, które są niezwykle ważne podczas często zmieniających się sytuacji boiskowych. Koordynację ruchową warto kształtować już od najmłodszych lat. Wtedy rozwój organizmu przebiega najbardziej dynamicznie. Zdolności koordynacyjne zawodników są uwarunkowane głównie dojrzałością psycho-fizyczną i nerwowo-mięśniową. Najlepszy okres do kształtowania koordynacji ruchowej to czas od siódmego do czternastego roku życia. Wówczas rozwój organizmu, głównie układu nerwowego i mięśniowego, przebiega bardzo dynamicznie. Wspomniane układy stwarzają bardzo korzystne warunki dla udoskonalania trudnych, złożonych ruchów o dość złożonych zależnościach przestrzenno – czasowych. W tym okresie organizm jest najbardziej podatny na działanie bodźców treningowych. Kształtowanie koordynacji powinno odbywać się zgodnie z dwoma regułami. Osobom ćwiczącym należy zadawać nowe i różnorodne ćwiczenia. Z kolei opanowane ćwiczenia trzeba wykonywać w zmieniających się sytuacjach.

Etap przygotowania wstępnego trwa od siódmego roku życia do dziesięciu lat. Może polegać na grach i zabawach ruchowych polegającym na przyjmowaniu pozycji, grze w berka i biegach z pokonywaniem przeszkód. Warto wprowadzić zabawy orientacyjne oraz łatwe do wykonania ćwiczenia akrobatyczne. Dobrym pomysłem są też zabawy polegające na uderzeniu piłki do celu. Od jedenastego to trzynastego roku życia trwa etap nauczania podstawowego. Polega na wykonywaniu przeskoków bocznych i skoków z obrotami. Można wprowadzić skoki z rozbiegu, z miejsca oraz nieco bardziej złożone ćwiczenia akrobatyczne, na przykład wychwyty, salta i przerzuty. Od czternastego do piętnastego roku życia należy trenować ćwiczenia, które kształtują podzielność uwagi. Są to ćwiczenia techniczne w połączeniu z akrobatycznymi.

Kształtowanie koordynacji ruchowej powinno odbywać się z zastosowaniem metody powtórzeniowej. Podczas ćwiczeń trzeba zwracać uwagę na dokładność oraz na systematyczne zwiększanie szybkości wykonania oraz modyfikowanie ćwiczeń. Warto stosować je w zmiennych warunkach.

Podobne wpisy:

Previous article
Mistrzostwa Afryki
About the author
related articles