Sport

Obuwie piłkarskie. Jak wybrać?

Obuwie piłkarskie. Jak wybrać?

Buty stanowią najważniejszą część piłkarskiego sprzętu. Jeżeli są nieodpowiednio dobrane, ograniczają możliwości zawodnika, niwecząc ciężką pracę i doprowadzając do kontuzji. Warto dobrze zastanowić się nad tym, w jakie obuwie warto zainwestować, a z którego lepiej zrezygnować. Poszukując idealnych butów dla futsalisty należy kierować się kilkoma kwestiami opisanymi poniżej. Producenci piłkarskich butów wykorzystują do promowania produktów wizerunek znanych gwiazd futbolu. Ich tuty są utożsamiane z zaletami obuwia. Należy być ostrożnym. Nie wszyscy producenci są uczciwi wobec konsumentów. Trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na różnorodność użytych materiałów i zastosowanych systemów. Obuwie może być przeznaczone dla zawodników technicznych, albo dostosowane do graczy dynamicznych, lepiej wykorzystujących fizyczne możliwości.

Opis producenta jest jedynie wskazówką dla kupującego. Jeżeli podczas mierzenia obuwie nie jest komfortowe, uciska i uniemożliwia wygodne chodzenie czy bieganie, nie warto w nie inwestować. Obuwie powinno być przede wszystkim elastyczne. Kolejną kwestią jest odpowiednia stabilizacja stopy i amortyzacja podczas biegu. Wiele rodzajów obuwia jest wyposażonych w specjalne wkładki bądź poduszeczki z pęcherzykami gazu. Znacznie obniżają ryzyko wystąpienia kontuzji i bolesnych przeciążeń. Buty piłkarskie powinny być jak najlepiej dopasowane. Nie mogą być za duże, bo ograniczałyby możliwość kontrolowania piłki. Z drugiej strony nie mogą też być zbyt ciasne. Dyskomfort wpłynie negatywnie na postawę piłkarza zwiększając ryzyko wystąpienia urazów.

Należy także zwrócić uwagę na użyty materiał. Decyduje on o jakości, a zatem także o cenie butów. Jeden model może być dostępny w kilku wersjach różniących się między sobą jakością wykończeń oraz tworzywem. Najtańsze buty są produkowane z tworzywa sztucznego. Inny materiał często wykorzystywany do produkcji obuwia to skóra syntetyczna. Najlepszej jakości obuwie jest produkowane ze skóry naturalnej, najczęściej ze skóry kangurzej.

Podobne wpisy:

Previous article
Ofensywa. Co warto wiedzieć?
Next article
Mistrzostwa Afryki
About the author
related articles